Text Size

Darmowe analizatory widma: Mdsp Smartelectronix Freakoscope, Blue Cat Audio Free FreqAnalyst, Roger Nicolson Inspector i Voxengo SPAN

darmowe wtyczki - analizatory widma

analizatory_insertDarmowe analizatory widma udostępnia obecnie kilku producentów. Należą do nich Mdsp Smartelentronix, Blue Cat Audio, Roger Nickolson oraz Voxengo. Biorąc analizatory tych czterech producentów spróbuję sklasyfikować je pod względem funkcjonalności, łatwości obsługi oraz ogólnego wizerunku.

Darek Polubiec

 

analizatory_all

 

Mdsp Smartelectronix Freakoscope

Ten ważący ledwie 509kb (na pc) plugin jest najprostszym analizatorem widma spośród czterech testowanych. Pastelowo-pomarańczowy ekran, na którym widmo pokazuje czarna linia sprawia miłe dla oka wrażenie. Powiększanie wybranego przedziału częstotliwości jest w miarę wygodne. Dwie gałki z zakresem minimalnym i maksymalnym pozwalają na powiększenie widoku od - do.

freakoscope_semitones_s

Szybkość poruszania się widma można regulować za pomocą Refresh Rate - daje to nam szybsze lub wolniejsze skokowo odświeżające się widmo. Nie jest ono tak precyzyjne jak na przykład w Span Voxengo lub BlueCat's Audio FreqAnalyst, w których uśrednianie ruchu widma można dokonywać za pomocą atack'u oraz release'a zachowując płynność ruchu fali widma. Tutaj jak sama nazwa mówi - Refresh (odświeżanie) pozwala na szybsze lub wolniejsze odświeżanie co daje ruch skokowy.

To co w nim mi się podoba to możliwość oglądania widma w postaci klasycznych "słupków", których gęstość jest do wybrania spośród trzech wariantów. Po kliknięciu w ekran widma pokazuje na się celownik i ramka , w której są szczegółowe informacje o punkcie widma w tym miejscu.

freakoscope_logarithmic_s

Nachylenie osi widma skalibrowane jest pod szum biały i nie ma niestety regulacji, którą można skalibrować widmo pod szum różowy, który jest stosowany jako wzorzec sygnału szerokopasmowego. (to znaczy ustawić widmo tak, aby przy szumie różowym oś widma ustawiła się w poziomie)

W przypadku tego prostego analizatora posłużyłbym się nim raczej na poszczególnych podgrupach niż na widmie całego miksu. Wtyczka napisana jest tylko jako VST. Użytkownicy ProTools'a chcąc z niej skorzystać muszą być w posiadaniu VST to RTAS Adaptera. Dostepna jest również wersja AudioUnit na komputery Apple z systemem Mac OS X.

Mdsp Smartelectronix Freakoscope - pobierz (download)

 

Blue Cat Audio Free FreqAnalyst

Pierwsze wrażenie to niezbyt ciekawa szata graficzna - po paru godzinach pracy mogą rozboleć oczy. Na szczęście po chwili szukania okazuje się, że jest możliwość wczytania skinów pobranych z internetu. Co ciekawe - jest możliwość stworzenia również swoich własnych ustawień kolorystycznych. Po ustawieniu pobranego z netu skina uśmiech mi jednak znowu opada - samo okno widma i tak zawsze pozostaje czarne z niebieską linią widma - trudno.

FreqAnalyst_s

Jeśli chodzi o okno analizatora - bardzo fajnie rozwiązana sprawa poruszania się. Powiększanie, zmniejszanie, przesuwanie w boki oraz góra dół odbywa się dosłownie jednym ruchem myszy. Jeśli chcę podejrzeć wybrane pasmo na pełnym ekranie analizatora - po prostu przeciągam wskaźnikiem myszy kwadrat obejmujący dany obszar. Obszar ten płynnie przybliża się wypełniając całe okno. Powrót do widoku ogólnego odbywa się również jednym kliknięciem w okno analizatora. To mi się podoba. Lubię jeśli soft pozwala na "szybkie śmiganie".

Regulacja Ataku oraz Releasu, które służą w analizatorze do regulacji szybkości reakcji wykresu umieszczone są tuż pod oknem widma. Jest to też wygodne, że są od razu pod "myszką". Dla porównania w analizatorze Voxengo Span trzeba otwierać oddzielne okno edycji, w którym są dopiero wszystkie ustawienia. W prawdzie to tylko dwa kliknięcia więcej, ale zawsze spowalnia pracę.

Ciekawą funkcją jest treshold. Odnosi się on do wyświetlania tych wartości widma, które znajdują się powyżej wartości zadanej przez treshold. Podnosząc wartość treshold oczyszczamy widmo z tych przedziałów częstotliwości, które znajdują się poniżej wartości tres.

Wadą tego analizatora jest brak wyświetlania częstotliwości oraz wartości dB po najechaniu myszą na dany punkt okna. Niestety producent stwierdził, że ta istotna informacja jest godna zapłaty - czyli zaopatrzenia się w pełną wersję FreqAnalysta :-)

Funkcja Window Opacity - szczerze nie wiem po co. Powoduje przezroczystość plugina na tle aplikacji. Mógłby być to bajer, ale niestety nie jest. Przez pryzmat - przykładowo - do połowy przezroczystego okna analizatora i tak nie można niczego kliknąć w projekcie. Gdyby była możliwość pracowania na projekcie widząc jednocześnie delikatną poświatę widma - to byłby bajer. Póki co jednak takiego rozwiązania nie ma. Podobnie jak we Frakoscopie nachylenie osi widma skalibrowane jest pod szum biały i również nie ma możliwości kalibracji pod szum różowy.

Uważam, że jest to dobry, szybki w obsłudze analizator dostępny jako VST oraz RTAS na PC i AudioUnit na Mac OS X z dość męczącą szatą graficzną i jedną dużą wadą - brak numerycznego info przy kliknięciu w dany obszar widma.

Blue Cat Audio Free FreqAnalyst - pobierz (download)

 

 

Roger Nichols Inspector

Stworzony kiedyś pod marką Elemental Audio Systems, obecnie dostępny jako produkt Roger Nichols. Ten plugin o dość skromnych rozmiarach okna może doskonale służyć jako finalny plugin miksu dający dokładne info o balansie oraz o miejscach przebić powyżej 0 dB. Samo widmo jest bardzo skromne i daje ogólny obraz kształtowania się całości. Można je podglądać w trybie peak oraz avarege.

inspector

Volume meter zajmujący prawą stronę plugina pokazuje wartość preak (chwilowych momentach szczytowych) oraz rms (uśredniony tryb reakcji metera pokazujący średnią głośność sygnału).

Każdemu parametrowi sekcji Clip, Balance oraz Volume można ustawić "czułość" reakcji parametrem treshold. Przykładowo plugin może alarmować nas o przesterowaniu nie na każdym samplu przybijającym 0 dB lecz co trzecim lub piątym.

Headroom to fajna funkcja, która podaje wartość odstępu między szczytem sygnału a 0dB. Dzięki temu spokojnie wiedziałem ile na limiterze mogę jeszcze podnieść poziom miksu. Przy sprawdzaniu analizatora szumem białym i różowym widzę, że w obu przypadkach widmo nie daje poziomej Lini. Widocznie producent zastosował swoje ustawienie (spectrum dźwiękowe jest względne i odnosi się zawsze do danego wzorca).

Inspector dostępny jest w formacie VST jak i RTAS na PC i Mac OX S. Mimo małych rozmiarów to narzędzie zdecydowanie podnosi na duchu za mnogość dostarczanych informacji.

Roger Nichols Inspector - pobierz (download)

 

Voxengo SPAN

Spośród darmowych analizatorów widma jest to najbardziej profesjonalne narzędzie. Voxengo w ogóle robi bardzo fajne pluginy mając przy tym swoje nowatorskie podejście. Biorąc jeszcze pod uwagę ceny okazują się bardzo trafnym rozwiązaniem. Niektóre wtyczki takie jak Soniformer, Curve EQ, Gliss EQ, Elephant, VoxFormer, mogą spokojnie konkurować z produktami trzymającymi cenę wysoko w górze.

span1_s

Darmowy analizator SPAN dostępny w formatach VST na PC oraz VST/AU na MAC. Jest również możliwy do odpalenia na ProTools'ie po przez VST to RTAS adapter

SPAN podobnie jak Inspector nie jest tylko analizatorem widma, ale również pokazuje nam info chwilowej i średniej głośności, ostrzega o przebiciach sygnału ponad 0dB, pokazuje odstęp od 0dB (headroom - określony tutaj jako Max Crest Factor), jak również informuje o zgodności fazowej nagrania (Correlation Meter). Wszystkie te elementy znajdują się pod głównym oknem widma.

span2_s

Poruszanie się po oknie widma przyznaję, że najlepiej rozwiązane jest w BlueCat's Audio - Freq Analyscie. Nie można jednak tych dwóch pluginów zestawić obok siebie. Span jest bez dwóch zdań o wiele bogatszym i narzędziem.

Spectrum dźwiękowe można ustawić na cztery różne sposoby i przypisać je do czterech przycisków opisanych jako Group i znajdujących się pod oknem widma. Sposób wyświetlania widma można wybrać z gotowych persetów bądź ustawić w oknie edit. Dla przykładu - z listy presetów można wybrać ustawienie masteringowe pokazujące w znaczny sposób uśrednione spectrum, co bardzo dobrze pokazuje ogólny zarys częstotliwościowy całego miksu. Jako drugą grupę można ustawić sobie widmo szczegółowe zmieniające się szybko. Obydwa ustawienia można przypisać do grup a następnie dzięki funkcji underlay wyświetlić je na raz.

Bardzo fajną funkcją w Spanie jest możliwość podsłuchania "solo" wybranego przedziału pasma. Wciskając na klawiaturze PC control (command na Mac) pojawia się coś w rodzaju filtra typu narrow-band. Zawęzić lub rozszerzyć zakres filtra można przeciągając odpowiednio myszą przy wciśniętym na klawiaturze control + alt (command + alt na Mac). Zakres można regulować także trzymając lewy i prawy przycisk myszy. Funkcja idealnie sprawdza się przy wyszukiwaniu "gwiżdżących" lub "dudniących" częstotliwości.

span-edit_s

Kolejnym mocnym atutem Spana jest możliwość wyświetlania widma pasma środkowego oraz bocznego czyli Mid/Side. Podglądanie oddzielnie tego co dzieje się na paśmie samej stereofonii a na paśmie środkowym jest doskonałym sposobem na odnalezienie problemów w nagraniu w czasie zarówno miksu jak i przy masterze. Span może pracować w trybie 2.1, 5.1, Dual Mono, Mono to Stereo, Force Mono oraz wspomniane wcześnie M/S.

Span posiada kilka rodzajów bias meter'a gdzie domyślnie ustawiony jest dBfs (decybel ful scale) stosowany jako domyślny w pozostałych opisanych powyżej wtyczkach (bez możliwości przełączania). W selektorze Metering do wyboru są dBfs, dBfs+3, K20(C), K14(C), K12(C).

Menu pozwala na przeglądanie historii modyfikacji w danej instancji Span'a - czyli jak w normalnej aplikacji. Poza tym możliwość ustawienia presetu A oraz B i szybkiego porównywania ich.

Jedynymi minusami Span'a jest trochę mniej wygodne zoom'owanie oraz przesuwanie się po ekranie analizatora. (bocznymi paskami przy oknie widma) i to, żeby dotrzeć do parametrów edycji spectrum trzeba otworzyć oddzielne okienko pop-up , w którym znajduje się cała regulacja.

W górnym rogu znajduje się pole nazwy instancji analizatora. Można wpisać tam własną nazwę instancji Span'a. Mając otwarte kilka instancji analizatora zainsertowanego na kilku podgrupach - na pewno nie pomylimy się co podglądamy, ale... uważam fajnie byłoby gdyby na jednej otwartej instancji można przełączać się pomiędzy innymi nazwanymi instancjami (ale to szczegół).

Poza tym jest to wspaniały analizator widma i to darmo :-) Występuje w wersji na PC (VST) i Mac OS X (AudioUnit).

Voxengo SPAN - pobierz (download)

***

PODSUMOWANIE

Moją uwagę z powyższych analizatorów po szybkim przeglądzie zdecydowanie zwracają uwagę dwa: Voxengo Span oraz Roger Nichols Inspector. Span jeśli chodzi o wszechstronność, precyzyjność oraz jakość wykonania (przyjemna dla oka szata graficzna), Inspector zaś za precyzję informacji o przesterowaniu oraz balansie nagrania przy zachowaniu kompaktowych rozmiarów okienka i prostocie.

Freakoscope oraz BlueCat's FreqAnalyst są tylko analizatorami samego widma nie dając dodatkowych informacji o volumie czy przesterach. Dodatkowo FreqAnalyst nie daje możliwości dokładnego sprawdzenia częstotliwości którą wskażemy muszką. Doskonały pomysł poruszania się po oknie widma nie stawia go wiele wyżej niż Freakoscope'a.

Darek Polubiec

analizatory_all

TAGI: darmowy analizator widma, Mdsp Smartelectronix Freakoscope, Blue Cat Audio Free FreqAnalyst, Roger Nicolson Inspector, Voxengo SPAN, free analizator VST RTAS AudioUnit, dobry analizator widma, najlepszy darmowy analizator widma

E-MUZYK - multitest 12 par monitorów studyjnych z 8\

Logowanie i rejestracja

Pomiary RMAA - interfejsy audio USB

 • E-MU 0404 USB

  E-MU 0404 USB 0Niemal idealny interfejs audio USB - dwa niezłej jakości preampy mikrofonowe, instrumentalne i wejścia liniowe, złącza cyfrowe S/PDIF elektryczne i optyczne, wysokiej klasy przetworniki A/C i C/A (co widać w wynikach) i złącza MIDI IN/OUT. Całość uzupełniona sprzętowym monitoringiem, niezłymi sterownikami i funkcjonalnym panelem. Brakuje tylko sterowników ASIO obsługujących Direct Monitoring.

   
 • E-MU 0202 USB

  E-MU 0202 USB 0Najtańszy sensowny interfejs jaki jest obecnie na rynku - jeden preamp mikrofonowy bez zasilania Phantom, dwa wejścia liniowe lub instrumentalne. Struktura 2-kanałowa, funkcja sprzętowego monitorowania z regulacją wzmocnienia, przełącznik monofonizacji monitorowania sygnałów wejściowych. Brak obsługi technologii Direct Monitoring przez sterownik ASIO. Naprawdę niezłe parametry audio jak na interfejs za nieco ponad 400 zł. Zasilanie z szyny USB.

   
 • Focusrite Saffire 6 USB

  Focusrite Saffire 6 USB 0Dwa przedwzmacnaicze mikrofonowe Focusrite z zasilaniem Phantom i tłumikami PAD, sprzętowy monitoring z funkcją monofonizacji odsłuchu, dwa niezależne tory wyjściowe (na monitory 1-2 i oddzielne na odsłuch np. dla wokalisty 3-4). Brak obsługi przez sterownik ASIO technologii Direct Monitoring. Dostępne częstotliwości próbkowania 44.1 kHz i 48 kHz. Interfejs ma złącza MIDI IN i OUT. Interfejs może być zasilany z szyny USB.

   
MOTU
Roland R-26 - topowy rejestrator
Universal Audio UAD-2 - najlepiej brzmiący dopalacz DSP na rynku
EVE Audio - profesjonalne monitory studyjne

Pomiary RMAA - interfejsy audio FireWire

 • TC Electronic desktop konnekt 6

  TC Electronic desktop konnekt 6 0Świetny i poręczny interfejs audio FireWire z 1 wejściem mikrofonowym, 1 instrumentalnym i stereofonicznym wejściem liniowym -  bardzo korzystna relacja cena-jakość. Interesująco rozwiązana kwestia monitoringu - niezależny tor odsłuchowy na wyjściach liniowych i wyjściu słuchawkowym. Niestety w trybie WDM są kłopoty z pracą w częstotliwościach wyższych niż 48 kHz - pomiary wykonano dla częstotliwości 44.1 kHz i 48 kHz. Pod kontrolą ASIO można pracować do 96 kHz.

   
 • Echo Digital Audio Audiofire 4

  ECHO Audio Audiofire4 0Świetnie brzmiący 6-kanałowy interfejs audio na FireWire - 4 kanały analogowe + elektryczny S/PDIF. Pierwsze 2 wejścia akceptują sygnały mikrofonowe (z Phantom), LINE i INSTRUMENT. Wejścia 3-4 tylko liniowe. Do tego złącza MIDI IN/OUT i możliwości pracy do 24/96. Parametry audio ponadprzeciętne.

   
 • TC Electronic konnekt live

  TC Electronic konnekt live 00Zaprojektowany przez TC Electronic interfejs heavy duty. Do zastosowania scenicznego. Bazuje na konstrukcji pozostałych interfejsów konnekt, dodatkowo ma możliwość podłączenia gramofonu jako źródła dźwięku (korekcja RIAA). Wyniki jakościowe pomiarów niezłe, ale nie powalające na kolana... Ale interfejs ma wiele atutów - 2 niezłe preampy, 2 wejścia liniowe, wejście i wyjscie optyczne ADAT i 2 niezależne tory odsłuchowe. Idealny dla DJa.

   
 • Echo Digital Audio Audiofire 2

  ECHO Audio Audiofire2 0Maleński interfejs audio FireWire - bodaj najmniejszy na rynku. A mimo to zaliczył bardzo dobre wyniki pomiarów. Dwa wejścia i dwa wyjścia analogowe, do tego port cyfrowy I/O S/PDIF i MIDI In i Out. Do tego mamy aplikację obsługująca sprzętowy mikser z dodatkowymi dwoma wirtualnymi kanałami stereo. Zasilanie z szyny FW (6-pinowe złącze) bądź zasilacza.

   
 • TC Electronic konnekt 24D

  TC Electronic Konnekt 24D 0Interesujący interfejs audio o sporych możliwościach, 4 kanały wejściowe analogowe + ADAT + S/PDIF elektryczny. Do tego sprzętowo realizowany DSP (kompresor, korektor i reverb). Dwa niezłe preampy z zasilaniem Phantom, możliwość przełączenia w tryb Hi-Z (instrument). Do tego dwa wyjścia słychawkowe jako oddzielne kanały. Po ostatnich uaktualnieniach spora poprawa stabilności i wydajności. Niestety w trybie WDM są kłopoty z pracą w częstotliwościach wyższych niż 48 kHz - pomiary wykonano dla częstotliwości 44.1 kHz i 48 kHz. Pod kontrolą ASIO można pracować do 96 kHz.

   

najnowsze linki

1. Smart Electronix
    Kategoria:wtyczki efektowe (plug-ins)
2. Teragon Audio
    Kategoria:wtyczki efektowe (plug-ins)
3. VertexDSP
    Kategoria:wtyczki efektowe (plug-ins)
4. RNDigital Labs
    Kategoria:wtyczki efektowe (plug-ins)
5. N.D.C Aglae software Tune It!
    Kategoria:wtyczki efektowe (plug-ins)

Copyright © 2003-2009 ARB Media Poznań - Wszelkie prawa zastrzeżone
zaprzyjaźnione serwisy: E-MUZYK.pl | Portal Nagłośnieniowy - testy sprzętu PA | E-GITARA.net.pl | macmusic.pl | Sylvan | R&S Wind | TS Wind | Posesor Poznań | Gothart Elewacje Drewniane | Gothart Music Label | team 29er | Holimex - Kreslarski-sklep.pl | Tanie strony www Poznań | Systemy Pomiarowe imc | Implanty Zębów Poznań | Jacek Skowroński | "Implanty Zębów" Gabinet Poznań | Pozycjonowanie stron | Tworzenie stron | Biuro Rachunkowe "eRKa" Poznań - Pełna księgowość | Biuro Rachunkowe "eRKa" Poznań - Księgowość dla wspólnot mieszkaniowych | Kancelaria Rachunkowa "LIBRA" Poznań - Pełna księgowość Poznań | Kancelaria Rachunkowa "LIBRA" Poznań - Książka przychodów i rozchodów KPiR Poznań | Skuteczne pozycjonowanie w Google stron firmowych | Kurs pozycjonowania w Google stron firmowych

komputer do muzyki, jaki komputer do muzyki, komp do muzy, laptop do muzy, jaki laptop do muzyki, sampler, syntezator, wirtuale, interfejs audio FireWire, interfejs audio USB, interfejs MIDI